Quater-P Preventieve zorg
Om de preventieve zorg in de reguliere gezondheidszorg te stimuleren heeft Quater-P een casefinding systeem ontwikkeld. Het systeem gebruikt anonieme patiëntgegevens welke geregistreerd staan bij de huisarts. Daarbij worden alle ingeschreven patiënten in de huisartspraktijk ingedeeld in specifieke risicogroepen. Deze zijn bepaald door het analyseren van de medische gegevens zoals meetwaarden, medicatie en diagnoses van de huisarts. De huisarts krijgt verschillende pro-actieve actielijsten terug, waarmee hij of zij direct aan de slag kan.
Deze patiënt sortering speelt in op het optimaliseren van patiëntgegevens, het maximaal benutten van de financiële afspraken met de zorgverzekeraar en bespaart tijd bij de huisarts door het automatisch analyseren van de risicoprofielen. Dit alles zorgt voor het toegankelijker maken van de preventieve zorg, voor de huisarts én voor de patiënt.

Wie draagt de verantwoordelijkheid over de gezondheid van de patiënt? Is dat de patiënt zonder de bijbehorende medische kennis? Of is het de huisarts zonder dat deze echt inzicht heeft op iemand zijn leefstijl? Of de apotheker die weet dat iemand wel of niet zijn/haar medicatie heeft opgehaald?
Quater-P gelooft dat het een samenspel is van alle stakeholders in en om de zorg van de patiënt. Al deze stakeholders hebben problemen, vaak gerelateerd aan elkaar, soms generiek soms specifiek per stakeholder. Om het werkvlak van Quater-P te verduidelijken zetten we de belangrijkste problemen uiteen per stakeholder:
HUISARTS:
- Huisartsen acteren voornamelijk reactief en hebben vaak geen tijd om het preventie proces proactief op te pakken.
- Huisartsen krijgen meer taken en geven aan dat hun consult van 10 minuten veel te kort is voor een consult met de patiënt en daarnaast ook het administratieve gedeelte bij werken.
- Huisartsen hebben een te hoge werkdruk door de vele 2de lijn specialistische behandelingen die zijn overgeheveld naar de eerste lijn
- De regelgeving en declaratie mogelijkheden voor preventieve zorg veranderen per jaar en zijn verschillend per regio. Dus in langdurig personeel investeren is risicovol als de regels veranderen.
- Huisarts Informatie Systeem (HIS) voor huisartsen is vaak een gedigitaliseerde kaarten bak waarin de data niet altijd gestructureerd is en de gegevens niet kwalitatief worden gecontroleerd. Hierdoor staan er soms onjuiste gegevens in het HIS.
SOFTWARE IN DE ZORG
- Informatie-uitwisseling in zorg is moeilijk door gebrek aan standaardisatie.
- Meer data (richting big data) maar dat betekent niet altijd meer kennis
- HIS heeft geen check op kwaliteit en kwantiteit van gegevens
- In de ketenzorg wordt gebruikt gemaakt van een Keten Integratie Systeem (KIS). KIS- Vaak dubbel invoeren van gegevens omdat de zorgverzekeraar graag wil dat de arts een conversatie houdt met de patiënt tijdens het consult. Daardoor gaat er relatief veel tijd uit tijdens het consult naar het controleren en invoeren van gegevens in plaats van het behandelen van de klachten en adviseren van leefstijl.
- KIS – De communicatie met 2de lijn arts is eenzijdig. De specialist kan meekijken naar de gegevens die de huisarts in heeft gevoerd. Echter ziet de huisarts niet het dossier in wat de 2de lijn heeft. Deze wordt bij afsluiten van het DBC (diagnose behandel combinatie) als PDF aan het HIS dossier toegevoegd. De 2de lijn inzichten en meetwaarden worden daarmee niet gestructureerd toegevoegd aan het HIS. Om dit te bewerkstelligen moet de huisarts het PDF dossier overtypen in het HIS, waar de huisarts geen tijd voor heeft.
PRAKTIJK ONDERSTEUNER SOMATIEK (POH)
- De POH maakt handmatige calculaties op basis van de rekentabellen van de NHG. Gezondheid monitoring is complex, de risicobepaling is afhankelijk van vele facetten. De risicobepaling is statistisch bepaald, waardoor ouderen snel een hoog risico hebben. Ook hebben deze tabellen soms een grijs gebied qua calculatie regels. Deze handmatige taak kost circa een half uur per patiënt terwijl dit een redelijk eenvoudige optelsom is als alle gegevens compleet en correct aanwezig zijn. De totale tijd dat staat voor een keten consulten in een jaar is afhankelijk per ziektebeeld. Voor CVRM staat 1,5 uur voor, per consult wordt er een half uur gerekend. Dat houdt dus in dat er 2 tot drie contact momenten zijn voor de ketenzorg van Hart en Vaatziekten.
- Op basis van de risicobepaling en zorgdeclaratie regels mag de POH en Huisarts maar een gedeelte van de populatie uitnodigen op consult. Als maar 5% van je patiënt populatie mag worden uitgenodigd, hoe weet je zeker dat je de juiste patiënten selecteert?
PATIENT
- Patiënten zijn bewuster van hun eigen gezondheid en monitoren hun gezondheid actiever met apps en wearables. Deze nieuwe vormen van data generatie wordt nog niet gemengd met gegevens van de huisarts. De huisarts heeft dus geen inzicht in de leefstijl van de patiënt.
- De preventieve zorg is vooral gericht op chronische ziektes als Obesitas, Hart en Vaatziekten (HVZ), Diabetes en COPD. Terwijl patiënten die bijvoorbeeld gestopt te zijn met medicatie, nu niet goed worden gemonitord, met de nodige gezondheidsrisico`s als gevolg. Huisartsen zien deze monitoring niet altijd als hun taak: `Dit is niet mijn verantwoordelijkheid, dat moet de apotheker maar doen. `
ZORGVERZEKERAAR
- Regionale zorgafspraken zijn afhankelijk van de grootste verzekeraar in de regio. Daardoor heb je geen standaard afspraken in de markt.
SPECIALISTISCHE KENNIS (ZIEKENHUIS & WERELDWIJD)
- Huisartsen zijn verantwoordelijk voor hun eigen bijscholing. Dit heeft als gevolg dat een huisarts niet altijd de juiste diagnose kan stellen omdat hij /zij bijvoorbeeld onbekend is met de klachten. Hij /zij kan dan niet goed identificeren dat de klachten met een bepaald ziektebeeld te maken kunnen hebben omdat hij /zij hiermee niet bekend was. Dit betreft voornamelijk zeldzame ziektes.
- Nieuwe inzichten in andere landen worden niet uniform geadopteerd in de Nederlandse medische zorg. Afhankelijk van de interesse van de specialist wordt deze zorg wel of niet toegepast in de 2de lijn en is het mogelijk dat je afhankelijk van de ziekenhuis locatie en medische specialist andere kwaliteit zorg kan krijgen.
Quater-P helpt om alle patiënten in de huisartspraktijk gezonder te houden. De huisarts krijgt inzicht in de gezondheid van zijn patiënten door middel van een doorlopend persoonlijk gezondheidsprofiel van alle patiënten. Quater-P voert Casefinding uit om proactieve preventieve acties te stimuleren.
DOELGROEP 1 = HUISARTSEN EN ANDERE ARTSEN IN DE HUISARTS PRAKTIJK
- Praktijk houdende Huisartsen die zowel ondernemer en eigenaar zijn van de huisartspraktijk
- Huisartsen als behandelend arts van de patiënten in de praktijk
- Praktijk ondersteuners Somatiek (POH) als behandelaar van chronisch zieken in de ketenzorg. Een persoon die de ketenzorg naleeft in een praktijk betreffende de chronische ziektebeelden COPD, Diabetes Melitus, CVRM en Ouderenzorg.
Marktgrootte DOELGROEP 1:
Volgens Nivel (cijfers 2015, rapport markt van de Rabobank anno 2017) zijn er 11.568 praktiserende huisartsen in Nederland, werkzaam in 5.045 praktijken. Bijna 70% van de huisartsen is vrijgevestigd en de andere 30% is werkzaam in dienst van deze gevestigde huisartsen als waarnemer.
De markt is onder te verdelen in:
- 7.906 zelfstandigen
- 898 HIDHA (huisarts in dienst van een andere Huisarts)
- 2.764 waarnemers
- 518 apotheekhoudende huisartsen
De voornaamste doelgroep van Quater-P zijn de 7.906 zelfstandige huisartsen. Ons doel is om de preventieve zorg bij deze doelgroep op de kaart te zetten en tegelijkertijd een financieel voordeel voor deze huisartsen te behalen door de ketenzorg afspraken maximaal te benutten. Hiermee wordt de ondernemende huisarts geholpen in zijn zorgtaken en de bedrijfsvoering.
DOELGROEP 2 = ZORGGROEPEN
- Zorggroep als overkoepelende organisatie in een regio die de organisatie, contractering en optimalisatie van de ketenzorg op zich neemt. De aangesloten huisartsen worden ondersteund door de Zorggroep doormiddel van speciaal gekozen systemen en protocollen. Huisartsen worden vaak ook gecontroleerd op hun prestaties op basis van door de Zorggroep gekozen KPI`s. Deze KPI`s zijn vaak gerelateerd aan de zorgafspraken die de Zorggroep heeft gemaakt met de regionaal dominante zorgverzekeraar.
Marktgrootte doelgroep 2:
Er zijn circa 115 zorggroepen in Nederland, deze zorggroepen organiseren de ketenzorg in de regio. Vaak zijn er tussen de 10 en 40 huisartsen aangesloten bij een zorggroep.
DOELGROEP 3 = DE INDIVIDUELE PATIENT
- Individuele patiënten wel of niet met een chronische aandoening worden betrokken in het preventief consult. Afhankelijk van het type ziektebeeld worden doelgroepen gespecificeerd op leeftijd en geslacht. Maar in het algemeen worden alle patiënten die ingeschreven zijn in de praktijk meegenomen in de QP-analyse tool.
Marktgrootte doelgroep 3:
De gemiddeld aantal patiënten ingeschreven bij de huisarts zijn 2168 patiënten. We kunnen momenteel geen cijfers presenteren van het aantal chronische patiënten die recht hebben op ketenzorg. Het business model van Quater-P gaat er wel altijd van uit dat de individuele
patiënt niet extra gaat betalen voor de diensten van QP.
Het verdienmodel van Quater-P zal in de eerste fase worden betaald door de huisarts. Daarvoor leggen we eerst het verdienmodel van de huisarts uit:
VERDIENMODEL HUISARTS
Een huisarts heeft 3 verschillende declaratie methodes:
S1) Het `normale` huisarts consult a 10 minuten a circa €9,23 , of telefonische consult a circa € 4,62.
S2) De ketenzorg consulten zoals besproken is in de ketenzorg afspraken. Deze variëren per regio en de daarin dominant vertegenwoordigde verzekeraar.
S3) Vrij besteedbaar potje aan innovatieve projecten. Max € 2,- per patiënt per jaar.
Quater-P moet bijdragen aan het optimaal benutten van het aantal consults in de ketenzorgafspraken bij chronische aandoeningen die binnen de ketenzorg afspraken liggen, het declaratie potje S2. De ziektebeelden die kunnen worden behandeld buiten de ketenzorg zullen worden behandeld in het declaratie potje S1.
VERDIENMODEL QUATER-P
Quater-P zorgt voor de optimale benutting van de financiële afspraken binnen een ketenzorgafspraak. Wij vragen daarvoor twee vergoedingen:
1) Eenmalige opstartkosten a € 0,50 per patiënt in de praktijk die wordt meegenomen in de tool
2) De continue risicobepaling wordt vergoed door een bijdrage per maand a €40,-
Op basis van onze ervaring met de pilots zien wij dat de huisarts een positief financieel resultaat kan behalen om alle patiënten die in aanmerking komen voor de ketenzorg uit te kunnen nodigen. Hiervoor zou de POH zelfs nog een dag extra ingehuurd kunnen worden. De huisarts kan tussen de €10k en € 30k extra verdienen (winst) in het jaar, terwijl de kwaliteit van de zorg wordt verbeterd.
- MEDICOMSMART
Dit product van Medicom, Farmapartners is net op de markt. Medicom is een van de grootste Huisarts Informatie Systeem (HIS) en bieden sinds kort een Casefinding tool aan. Dit hebben ze in samenwerking met huisartsen ontwikkeld en is net commercieel gelanceerd.
Downside?: Dit is alleen geschikt voor Medicom gebruikers, en niet voor andere HIS`en.
- VIP CALCULUS
Onze grootste concurrent is VIP Calculus. Dit is van origine een declaratie dienst, welke is uitgebreid met een uitgebreid medisch rapport en een dashboard. Hieraan zit ook een vragenlijst bij ingesloten om de patiënt te vragen naar actuele situatie en missende gegevens. Zij hebben een erg actieve sales force, ze bezoeken 1500 huisartsen per jaar.
Downside?: Momenteel zijn wij VIP Calculus nog aan het analyseren. Het lijkt erop dat zij vooral kijken naar Diagnose codes. Terwijl wij ook kijken naar actualiteit van medicatie en laboratorium meetwaardes.
- NHG DOC
Deze dienst is geïntegreerd in alle HIS systemen. Tijdens een consult met de patiënt krijgt de huisarts verscheidene pop-ups in zijn scherm met notificaties en aandachtspunten om te bespreken tijdens het consult. Het NHG-doc gebruik wordt gestimuleerd door sommige verzekeraars. De huisarts die dit gebruikt zal worden vergoed voor € 0,30 per patiënt vanuit het S3 potje.
Downside?: a)De huisarts heeft al weinig tijd voor zijn consult (10 minuten) en de pop-ups vertragen de conversatie en de verslaglegging van het consult in het HIS. Daardoor worden de pop-ups vaak weg geklikt door de huisarts, zonder ze te bekijken of te behandelen.
b) De risicofactoren en aandachtspunten zal de huisarts alleen maar zien van de patiënten die op bezoek zijn bij de huisarts. Hij zal dus geen notificaties en risicofactoren zien van de patiënten die weinig tot nooit bij de huisarts op bezoek komen. Hierdoor kunnen patiënten tussen het wal en schip vallen.
- Een uniform data harmonisatie concept met als doel de patiënt gezonder te houden, in de volle betrokkenheid van de medische specialist. Door het inzetten van deze techniek wordt de huisarts wel betrokken, zonder dat deze hier veel tijd in hoeft te stoppen. Hij krijgt direct inzicht in zijn praktijk op basis van de aanwezige patiëntgegevens. Quater-P bekijkt niet alleen de aanwezigheid van gegevens maar test deze gegevens ook op kwaliteit en actualiteit.
- Door de continue monitoring verschuift de medische zorg van een moment opname naar een continue proces, afgaand van de historische, actuele en nieuwe patiënt gegevens.
- Door een uniform datamodel zou er in het vervolg ook unieke datarelaties gezocht kunnen worden zonder dat deze nu bekend zijn, hierin kan worden gekeken naar nieuwe inzichten op basis van big data.
- Quater-P heeft niet als doel nog een platform in de markt te brengen, maar huidige platformen te verbinden. Alle QP activiteiten zijn in lijn met bestaande declaratie afspraken en zijn flexibel opgezet zodat deze gemakkelijk kunnen worden aangepast om in te spelen op mogelijke veranderingen in zorgafspraken.
Huidig concept en ontwikkeling zelf in handen. Wij hebben geen IE laten vastleggen.
Het team bestaat nu uit twee uitvoerende krachten en met twee adviserende krachten als ondersteuning. Afhankelijk van de pilot resultaten wordt het team langzaam uitgebreid met technici, medici of sales krachten.
De huisarts krijgt een map, digitaal en fysiek, met alle patiënten verdeeld in actielijsten per ziektebeeld. De huisarts zal aan de slag gaan met deze actielijsten. Door de patiënten op te zoeken in het HIS kan hij beslissen om deze patiënt uit te nodigen voor een preventief consult.
De huisarts is gevraagd om bij te houden hoelang hij per patiënt bezig is. Zo kunnen we meten hoe veel tijd de POH of huisarts uiteindelijk kwijt is om een patiënt te controleren en uit te nodigen.
Voor de pilot fase hebben we de volgende partners die betrokken zijn in de pilot meegenomen:
- 1 expert op Osteoporose patiënt selectie
- 2 huisartsen in de lopende pilot
- 1 POH in de lopende pilot
De pilots lopen nog, dus nog geen definitieve resultaten.
Eerste feedback:
- Goed startpunt om preventieve zorg aan te pakken
- Kost erg veel tijd naast de nu al drukke huisartspraktijk activiteiten.
De techniek staat en nu is de grootste uitdaging om meer gebruikers te benaderen. Daarvoor hebben we meerdere strategieën uitgewerkt die we parallel zullen uitvoeren.
1) Huisartsen benaderen met een zorggroep
We hebben meerdere gesprekken met een huisartsen, indien zij positief zijn over het gebruik van QP zouden zij ons kunnen introduceren bij de aangesloten zorggroep. Zo kun je met een succes verhaal direct 20 to 60 man bereiken in de zelfde regio met de zelfde spelende problematiek. Deze olievlekstrategie zien wij als meest aannemelijk succesvol.
2) Zorggroepen benaderen
De zorggroepen bepalen vaak de ketenzorg protocollen en tools. Deze grotere organisaties ondersteunen vaak 20 to 60 huisartsen. We hebben hen benaderd met een introductie van Quater-P die aansluit bij hun eigen uitdagingen en doelstellingen. We geloven dat de Quater-P tooling hen kan helpen in het aanpakken van sommige doelstellingen.
3) Huisartsen vinden zonder zorggroep
Er bestaan ook huisartsen die (nog) niet zijn aangesloten bij een zorggroep. Dat betekent dat deze huisartsen geen protocollen en tools krijgen aangereikt door een overkoepelende organisatie. Wij zouden hen wel kunnen helpen met het zetten van preventieve zorg stappen.
- geen
De productontwikkeling van QP-dienst is maar net begonnen, maar de ambitieuze roadmap laat de mogelijkheden zien met directe impact op de zorg. We hebben voldoende opschaling opties; algemeen, horizontaal en verticaal. Sommige mogelijk in de korte termijn, de andere pas mogelijk bij een bredere marktintroductie.
ALGEMEEN
- We zijn nu bezig om een digitale beveiligde omgeving te realiseren waardoor de huisarts zijn documenten online kan bekijken en bewerken.
- Naast de digitale omgeving zijn we ook bezig om de volgende fase van het product te ontwikkelen; een digitale vragenlijst voor de patiënt om het consult voor te bereiden. Dit zal in de vorm van een specifieke huisarts-app op de markt worden gebracht. Met deze app, die beveiligd kan worden met verschillende wachtwoorden en identificatie methodes, wordt de patiënt gevraagd bepaalde vragen te beantwoorden en gegevens aan te vullen. Deze vragen worden automatisch bepaald door de QP analyse tool en worden gespecificeerd op basis van de aanwezige gegevens, missende gegevens en actualiteit van deze data. Ook kunnen meetwaardes continue worden bijgehouden.
Door deze informatie kan de gezondheid van de patiënt beter worden geanalyseerd en zal het consult sneller tot de kern van het gesprek kunnen komen.
HORIZONTALE DOORONTWIKKELING
Met horizontale ontwikkeling bedoelen wij doorontwikkeling in de breedte van de dienst:
- Meerdere ziektebeelden toevoegen vallend in de ketenzorg: Ouderenzorg, Diabetes Melitus, COPD, …..
- Andere ziektebeelden toevoegen die meer betrekking hebben op de algemene gezondheid, in dezelfde categorie als Osteoporose. Wij zullen de komende tijd alleen bestaande richtlijnen volgen, dus alles waar NHG richtlijnen en protocollen voor zijn beschreven.
VERTICALE DOOR ONTWIKKELING
Met verticale ontwikkeling bedoelen wij doorontwikkeling in de diepte van de dienst, en dus verschillende per ziektebeeld.
Optimaliseren Kwaliteit en Kwantiteit gegevens:
- Optimalisatie kwaliteit van de gegevens in HIS
Quater-P controleert de kwaliteit van de gegevens in het HIS en zal aangeven welke gegevens incorrect lijken te zijn. Hiermee zal de kwaliteit van de gegevens in HIS toenemen en daarmee wordt de service van Quater-P ook beter.
- Optimalisatie kwantiteit van de gegevens in HIS
Er wordt momenteel gewerkt aan de vragenlijst zoals onder het kopje algemeen is aangegeven. Met de invoer van deze vragenlijst zal het HIS worden gevuld met meer relevante gegevens, wat de kwaliteit van de analyse van QP ook verbeterd.
- Gegevens uit 2de lijn dossiers meenemen
De behandelende artsen maken een PDF voor de huisarts om hen te informeren over de testen in het ziekenhuis, behandeling en het vervolg. Deze gegevens zijn vaak als bijlage toegevoegd in het HIS en zijn niet gestructureerd meegenomen in het dossier. Hierdoor worden deze gegevens vaak niet (goed) gezien door de arts en ook niet meegenomen in de Quater-P analyse tool. Deze gegevens zouden een meerwaarde geven aan de QP analyse, verbeterd de kwantiteit en kwaliteit van de gegevens en verbeterd daarmee ook de risicoanalyse.
- Gegevens meenemen bij gehouden door de patiënt
Het persoonlijk Gezondheid Dossier (PGD) is in opmars. Er bestaan PGD platforms maar ook wearables geven de patiënt de mogelijkheid om hun bewegingen, slaap en eetpatroon bij te houden. Deze informatie is nu niet beschikbaar voor de huisarts. Deze gegevens zouden moeten worden meegenomen in de QP analyse tool. Zo Krijg je een accurate en continue kijk op de leefstijl en gezondheid van de patiënt.
Meer 1,5de lijn stimuleren
- Meenemen meetresultaten binnen de 1,5de lijn
De huisarts heeft de kennis in huis van menig ziektebeeld en kan veel zelf doen maar de patiënt wordt doorgestuurd naar de specialist in het ziekenhuis bij twijfel. Dit is echter niet altijd nodig, zo zouden er ook extra testen in het ziekenhuis kunnen worden uitgevoerd die de risico`s kunnen uitsluiten zonder dat daar de duurdere specialist voor moet worden ingezet. Dit kan een reden zijn om de patiënt met zekerheid te kunnen behouden in de 1ste lijn. Deze extra onderzoeken zijn niet bij alle specialisten bekend, maar een uniform systeem, zoals Quater-P, kan bijdragen aan een snelle adaptatie en directe impact op de gezondheid, gebruiksvriendelijke zorg en de voordelige financiële gevolgen.
QP als onderzoek tool
Indien er meer huisartsen uit dezelfde en verschillende regio`s gebruik maken van QP kan er veel kennis worden vergaard uit de gegevens.
- Big data?
Onderlinge relaties van de anonieme patiëntgegevens kan meer inzicht geven in risicofactoren. Ook van relaties die nu nog niet bekend zijn of worden nageleefd door het NHG.
- Direct impact
Wat zal er gebeuren als er een protocol (bijvoorbeeld van het NHG) zal veranderen? Door een bredere anonieme gegevens pool kun je direct de impact zien indien er aanpassingen worden gemaakt. Dit wordt gerealiseerd door een historische opbouw van de gegevens en het relateren aan financiële afspraken.
Quater-P heeft voorlopig geen internationale ambitie, de Nederlandse markt is voorlopig onze focus.