Bratelle, een uniek compressie massage hulpmiddel voor oedeemklachten in- en om het borstgebied
Bratelle is het eerste goedwerkende hulpmiddel, na een behandeling tegen borstkanker voor het borstgebied met masserende werking, die comfortabel zit en er ook mooi uit ziet. De compressie in combinatie met de masserende werking, zorgt voor oedeemafvloed, minder pijn en verhardingen, meer mobiliteit en eigen regie. De Bratelle heeft geen naden, beugels en stiksels. Bratelle scoort een klanttevredenheid van 97%
De Bratelle wordt professioneel aangemeten in Nederland en sinds 1 augustus 2024 exclusief geleverd via Human HealthCare en wordt sinds 1 mei 2025 vergoed vanuit de basiszorg. Er zijn in Nederland binnen 1 jaar meer dan 30 pas-/aanmeet punten gerealiseerd.
Er is een Bratelle voor iedereen. Borstkanker treft jaarlijks 17.000 vrouwen en 160 mannen in Nederland.
Help ons versnellen: STEM OP ONS!
Patiënten met lymfoedeem na borstkanker ervaren pijn, hardheid, een zwaar gevoel in het borstgebied, oksel, arm, rug en/of verhard littekenweefsel. Daarnaast houden zij vocht vast dat niet meer door het lymfestelsel wordt afgevoerd.
Oedeem is een ophoping van vocht in en om het borstgebied als gevolg van een behandeling tegen borstkanker. De vochtophoping wordt veroorzaakt door een defect of beschadiging aan het lymfesysteem.
Bratelle® is het resultaat van jaren onderzoek. Het resultaat is een geregistreerde unieke gebreide compressie technologie. De compressie in combinatie met de masserende werking, zorgt voor oedeemafvloed en voorkomt vochtophoping, waardoor minder pijn en verhardingen, meer mobiliteit en eigen regie.
De Bratelle gaat 4 van de 5 gezondheidzorg uitdagingen van VWS te lijf.
CENTRALE MISSIE: LANGER LEVEN IN GOEDE GEZONDHEID
Het verbeteren van kwaliteit van leven van vrouwen met chronisch lymfoedeemklachten na een behandeling tegen borstkanker.
Lymfoedeem is een chronische aandoening. 25% Van alle vrouwen die behandeld zijn tegen borstkanker ontwikkelen chronisch lymfoedeem. In Nederland leven naar verwachting 60.000 vrouwen met deze aandoening. Jarenlang (soms al 20 jaar) volgt men meerdere malen per maand oedeemtherapie.
De Bratelle is mooi, comfortabel en doet zijn werk. Dit vergroot de therapietrouwheid van de patiënten, geeft ze zelfregie en meer bewegingsvrijheid (letterlijk en figuurlijk). Door het dragen van de Bratelle wordt er bespaard op de zorgkosten (minder behandelingen oedeem-/fysiotherapie).
Hoe eerder er gestart wordt met lymfedrainage hoe beter het is. Vaak zijn we er te laat bij en moet er langdurig intensief behandeld worden en dat vervolgens jaar in, jaar uit meerdere keren per maand.
LEEFSTIJL EN LEEFOMGEVING: ZIEKTELAST TERUGDRINGEN
De Bratelle kan preventief ingezet worden vanaf 3 maanden na de operatie. Daarmee wordt het lymfesysteem direct gestimuleerd. Oedeem-/fysiotherapie werkt kortdurend, een behandeling duurt 20-45 minuten, daarna start het proces van vochtophoping opnieuw, waardoor de klachten weer terugkeren. De Bratelle® heeft een verticale en een horizontale weving en werking. Door het dragen van de Bratelle wordt het lymfesysteem gedurende de gehele dag geactiveerd en gestimuleerd, het zorgt voor oedeemafvloed (voorkomt dat de patiënt vol loopt), een zachtere borst en zachter litteken, waardoor minder pijnklachten.
ZORG OP DE JUISTE PLEK: ORGANISEREN IN EIGEN LEEFOMGEVING
De Bratelle vergroot het zelfmanagement: De patiënt kan met het dragen van de Bratelle zelf de oedeem en pijnklachten monitoren. De Bratelle zo vaak dragen als nodig is, wel of niet dagelijks, overdag of 's nachts.
Mochten er door de verwijdering van lymfeklieren of door het langdurig leveren van extra inspanningen of door extreme weersomstandigheden (warmte), opnieuw lymfoedeemklachten ontstaan en (incidenteel) meer ondersteuning nodig zijn, dan kan de patiënt ervoor kiezen op afroep een behandeling bij de oedeemtherapeut te volgen. Dus niet meer structureel inzetten, maar op afroep. Oedeemtherapeuten geven terug dat de behandeling van patiënten beter verloopt als zij de Bratelle dragen omdat de borst (oksel of rug) zachter is, waardoor deze zich beter en dieper laat behandelen. Ook zijn patiënten meer therapietrouw, omdat de Bratelle comfortabel is om te dragen.
Door minder pijnklachten slikt men minder pijnmedicatie of kan men met een goedkoper middel (paracetamol) de dag doorkomen.
MENSEN MET CHRONISCH ZIEKTEN: MEEDOEN IN DE SAMENLEVING
- Minder pijnklachten resulteert in minder verzuim.
- Minder oedeemtherapie levert minder verzuim, maar ook minder druk op de arbeidsmarkt zowel in de branche waar de patiënt werkzaam is als bij de oedeemtherapiepraktijken.
- Minder druk op huisgenoten die de huishoudelijke taken alleen moeten verrichten.
Door het dragen van de Bratelle worden minder pijnklachten en een minder zwaar gevoel ervaren, waardoor meer bewegingsvrijheid van thorax en arm, waardoor patiënten mobieler zijn. Het lukt (beter) de dagelijkse handelingen zelf te verrichten als wassen en aankleden, meer huishoudelijke taken zelf te verrichten en/of deel te nemen aan het arbeidsproces.
Verwijzers: Ziekenhuizen (mammacare poli), huidtherapeuten, oncologische fysiotherapeuten, oedeemtherapeuten die patiënten behandelen na een behandeling tegen borstkanker en die lymfoedeemklachten in- en om het borstgebied ervaren.
In Nederland leven naar verwachting 60.000 mannen en vrouwen met lymfoedeemklachten na een behandeling tegen borstkanker.
In Europa worden er jaarlijks circa 500.000 nieuwe diagnoses borstkanker gesteld, wereldwijd is dat ongeveer 2,5 miljoen. De behandelingen tegen borstkanker zijn over de hele wereld gelijk, daarmee de klachten nadien ook. Circa 25% hiervan krijgt te maken met chronisch lymfoedeem.
- Minder of geen oedeemtherapie (meer) nodig
- Ondersteunend aan oedeemtherapie; therapeut kan beter behandelen
- Voorkomen dat de lymfoedeem een langdurige (chronisch) klacht wordt
- Minder pijn, dus minder pijnmedicatie
- minder ziekte verzuim in het arbeidsproces (door minder bezoeken aan oedeemtherapeuten)
- minder druk op de zorg (Minder oedeemtherapie nodig)
Directe invloed op zorgkosten
In Nederland worden jaarlijks tussen de 15.000 - 17.000 vrouwen en 160 mannen gediagnosticeerd met borstkanker, 20% daarvan is jonger dan 50 jaar (> 3000 vrouwen) (Bron: IKNL), als deze dames nog 30 jaar leven zullen zij bij het krijgen van de chronisch lymfoedeem aandoening nog 30 jaar oedeemzorg nodig hebben in meer of mindere mate. Daarnaast leven er > 200.000 vrouwen in Nederland die borstkanker hebben (gehad). Recente onderzoeken wijzen uit dat 25% te maken heeft met lymfoedeemklachten in en om de borst, oksel, rug en arm.
Indirecte invloed op zorgkosten
Ook heeft dit effect op een ander maatschappelijk probleem, de arbeidsmarkt. En daarmee indirect weer op toename van zorgkosten. Lymfoedeemtherapie kent een krapte op de arbeidsmarkt van oedeemtherapie therapeuten, denk ook aan het gezondheidsaspect van deze therapeuten (massage is zwaar lichamelijk werk), en geestelijke druk omdat de werkdruk hoog ligt door het tekort aan arbeidskrachten maar ook wat het met je doet als je jaar in, jaar uit dezelfde patiënten voor dezelfde klachten moet behandelen.
De Bratelle kost tussen de €270 en €370 per stuk (ex btw) (basiszorg) (afhankelijk van de uitvoering). Er zijn 4 varianten.
20% van alle patiënten die behandeld worden (zijn) tegen borstkanker, krijgen te maken met chronische lymfoedeemklachten.
De besparing voor de zorgverzekeraar is eenvoudig te berekenen:
Stel 12.000 patiënten van de 60.000 patiënten die in Nederland leven met lymfoedeemklachten ontvangen gemiddeld wekelijks 1x oedeemtherapie à€49 = €2548
2 Bratelles à €270 = €540 per jaar (goedkoopste uitvoering)
Onderzoek heeft uitgewezen dat een groot deel helemaal geen therapie of veel minder therapie meer nodig heeft als zij de Bratelle dragen, waarmee de besparing per patiënt gemiddeld neerkomt op €1.500,00 minus de investering van de Bratelle, betekent dit een besparing van ongeveer €1000 per patiënt per jaar of te wel een besparing van €12.000.000,00 per jaar
Lohman & Rauscher (medische hulpmiddel: pad)
Juzo (medisch hulpmiddel: pad & thorax bandage)
Amoena (littekenpleisters) & (Compressiekleding)
Varodem (medisch hulpmiddel: pad)
Thuasne (medische hulpmiddel: mobiderm bh)
Besparingen voor de zorgverzekeraar zitten in het terugdringen van het aantal behandeling bij een oedeemtherapeut of voorkomen dat er behandeling opgestart moeten worden (preventie), het vergroten van het zelfmanagent van de patiënt, een goedkoper product dan de alternatieven: de beschikbare medische thoraxbandages (compressiehemd) kunnen oplopen tot €1200 per stuk + de kosten van een inlegpad met masserende werking.
Wat belangrijk is : de Bratelle ziet er NIET medisch uit en uniek is in zijn soort, geeft compressie en masseert. Daarom zijn patiënten therapie trouw en dragen ze deze dagelijks. Patiënten ervaren veel draag en gebruiksgemak. Zij hoeven niet te utteren met het dragen van los hulpstuk in een bestaande BH/top), of een thoraxbandage die samen met de pad gedragen moet worden om een soortgelijk effect te ervaren. De Bratelle is uniek in haar soort en combineert compressie en massage. Is in 30 confectiematen bereikbaar.
De Bratelle is alles in 1!
- Ziet er mooi uit.
- Draagt comfortabel.
- Is in 4 kleuren verkrijgbaar.
- Er zijn 4 varianten.
Verkrijgbaar als beha, na een borstsparende operatie of een borstreconstructie, maar ook als prothese variant. Bij de prothese variant wordt de Bratelle uitgevoerd met een prothese pocket links of rechts of links en rechts. Er is een variant voor vrouwen die plat door het leven willen gaan alsook een herentop.
Ook is er maatwerk mogelijk, een voorsluiting met rits behoort tot de mogelijkheden, dit wordt handig gevonden door dames met lymfoedeemklachten die minder mobiel zijn in het bovenlijf, bijvoorbeeld als je zit in een rolstoel of anderszins na een operatie in het bovenlijf waardoor je minder bewegingsvrijheid ervaart.
De zorginnovatie zit vooral in het feit dat bratelle gebruikers therapie trouw zijn. Het product is comfortabel, eenvoudig aan te trekken (vrouwen zijn gewend iedere dag een BH te dragen), het product ziet er niet medisch uit. Zelfmanagement zonder dat daar veel moeite voor gedaan hoeft te worden en daarom eenvoudig vol te houden. Wat ook belangrijk is dat je direct resultaat ziet en voelt als je de Bratelle draagt.
Bratelle® is een beha met een geregistreerde unieke gebreide compressie technologie. Door de zacht masserende werking van de Bratelle®, gemaakt van 3D gebreid garen wordt het vocht uit het lichaam gedreven. De Bratelle® beha heeft een verticale en een horizontale werking. Hierdoor worden bij het dragen van de beha de borsten en lymfeklieren licht gemasseerd. Dat zorgt voor vochtafdrijving in plaats van vochtverplaatsing.
Ja, de structuur, werking en het model zijn geregistreerd. In Nederland is er een patent.
De organisatie bestaat uit drie initiatiefnemers. Voor onderzoek wordt samengewerkt met het Meander MC, Saxion Hogeschool, Universiteit van Maastricht, Hogeschool Utrecht en TU Eindhoven.
Bratelle heeft sinds 1 augustus 2024 de rol van fabrikant, de distributie in Nederland is exclusief bij een compressie hulpmiddelen leverancier ondergebracht, die contracten heeft met alle verzekeraars.
Met deze stap van outsourcen hebben we in korte tijd op kunnen schalen naar opschalen 30 paspunten in Nederland.
De komende jaren zal de kosteneffectiviteit wetenschappelijk aangetoond worden in twee onderzoeken waarbij het Bratelle gebruik zal worden vergeleken met de standaard zorg (waaronder oedeemtherapie en vergelijkbare producten).
Meander MC (vervolg onderzoek) (moet nog starten, looptijd 3 jaar)
Universiteit van Antwerpen (onderzoek 2025 gestart, looptijd 4 jaar)
Note: Er zijn in Nederland al meer dan 3.000 tevreden Bratelle gebruikers.
Bij deze twee nieuwe onderzoeken zijn tussen de 100-1000 patiënten betrokken, om die reden hebben wij hieronder bij de vraag hoeveel gebruikers er bij deze pilot betrokken zijn gekozen voor 101-1000.
In Nederland zijn bij het onderzoek betrokken: Meander MC + Alexander Monro Ziekenhuizen + UMCU
Een patiëntengroep Bratelle gebruikers heeft meegedacht met de opzet van dit onderzoek.
In België wordt door de Universiteit van Antwerpen 3 concurrerende compressiehulpmiddelen met elkaar vergeleken..
De onderzoeksresultaten moeten de toegevoegde waarde van de Bratelle aantonen in relatie tot de inzet van andere behandelingen: Kosteneffectiviteit en kwaliteit van leven. Maar ook is er bij het onderzoek in Nederland een econoom betrokken die de economische impact gaat berekenen (minder ziekteverzuim in het arbeidsproces, minder druk op de zorg (door minder bezoeken aan de oedeemtherapeut), minder zorgkosten door minder oedeemtherapie.
Exclusief distributeur in Nederland: Human HealthCare (heeft meer dan 30 paspunten ingericht in bestaande huid- oedeempraktijken).
Deze strategie in Nederland lijkt erg goed voor ons te werken en daarom willen wij dit in het buitenland op dezelfde manier aan gaan pakken.
Strategie voor het buitenland
Ook in het buitenland willen wij samenwerken met een gerenommeerde compressie hulpmiddelen distributeur(s). Zij leveren al binnen Europa en vaak ook ver daarbuiten. Zij kennen het vergoedingen klimaat per land, zij zijn al bekend bij de verwijzers (beschikken over een afzet gebied), Zij hebben kennis van compressie hulpmiddelen en van breitechnieken (leveren reeds andere compressiehulpmiddelen zoals TEK kousen en thorax bandages) en beschikken om op te schalen over voldoende breimachines.
Exclusief distributeur in Nederland: Human HealthCare, zij hebben pas-/ aanmeetpunten ingericht bij Huid-/ oedeempraktijken. Zorgverleners willen mensen beter maken. De Bratelle is bewezen effectief. Zij zien dezelfde patiënten met deze chronische klachten jaar in jaar uit. Zij zijn blij dat er en product is dat werkt en dat graag gedragen wordt (patiënten zijn therapie trouw), waardoor zij in het aantal behandelingen kunnen afschalen. Patiënt ervaart minder pijn, minder klachten. En bijkomende effect: Zij willen voldoen aan de KPI's waaraan zij moeten voldoen voor de zorgverzekeraar. Met dit product lukt dat ook.
Soester Zakenkring ondernemersprijs 2017
Ambassadeur van de Gemeente Amersfoort 2022
1 van de 7 genomineerden voor “start up of the year”, onderdeel van het crossroads evenement van ROM Utrecht.
Winnaar regionale Nationale Zorginnovatieprijs regio Utrecht 2026
Ja (maar dat willen wij hier om de concurrentie voor te blijven niet delen)
Ja (maar dat willen wij hier om de concurrentie voor te blijven niet delen)